Menu

Toulky po Praze se 3. A

Toulky po Praze se 3. A

V úterý 23. 10. 2018 se žáci 3. A Obchodní akademie Pardubice vydali s vyučujícími německého a českého jazyka do Prahy. Program exkurze byl velmi bohatý.
Nejprve jsme se zastavili na Staroměstském náměstí, obdivovali Staroměstský orloj a připomněli si historické události spjaté s tímto místem. Odtud jsme pokračovali prohlídkou Židovského města. Navštívili jsme nejprve Maiselovu synagogu, kde jsme si ukázali základní symboly židovského náboženství, vysvětlili si význam nejdůležitějších židovských svátků a zhlédli krátky dokumentární film o někdejším Židovském městě. Pokračovali jsme kolem Staronové synagogy do Pinkasovy synagogy, v níž jsme hledali jména obětí holokaustu z Pardubicka. Potom jsme se vydali do bohatě zdobené Španělské synagogy a zavzpomínali jsme nejen na významné  spisovatele židovského původu, ale i na úspěšné firmy a podnikatele. Nakonec jsme si ukázali, kudy se vchází do mikve, a zamířili na hřbitov, kde jsme se snažili odhalit význam tajemných symbolů na náhrobcích. Celou prohlídku završil zajímavý výklad o židovských obřadech - obřízce a svatbě v Klausově synagoze.
Z Židovského města jsme doputovali na Hrad, abychom si tu připomněli sté výročí vzniku republiky. Obdivovali jsme majestátní vzhled katedrály sv. Víta a baziliky sv. Jiří, nahlédli jsme také do Zlaté uličky. S Prahou jsme se rozloučili pohledem na Národní divadlo, Parlament České republiky a další významné budovy.
Praha zkrátka nezklamala ani v chladném počasí ...

Mgr. Alena Šildová, Mgr. Kateřina Francová